IWW İSTANBUL

0

Kendini Eğit!

 

Industrial Worker - Bahar


iw-fall

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


IWW ISTANBUL NELER OKUYOR? ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!


AMERIKANIN-en-iyi-saklanan-SIRRI-gorsel-1-640x350

Amerika′nın En İyi Saklanan Sırrı, İşçi Sınıfı Çoğunluktur

Bulvarlar kentler işgal ediliyor. Polis parkları zapt eylemiş. Borsacılar, CEO’lar dahi kapitalizme olan güvenlerini yitirmiş, “Belki bizi de, içine gömüldüğümüz bu pislikten kurtarabilirler,” umuduyla bakıyorlar başka bir düzen, yeni bir dünya eylemcilerinin gözlerine. Onlar da el yordamıyla ilerliyor henüz ama “Biz” çoğalıyor.

http://www.h2okitap.com/portfolio/amerikanin-en-iyi-saklanan-sirri-isci-sinifi-cogunluktur/


araf12-640x350

İşçi Sınıfı Araf′ta, Devrimin Kıyısında Fransa, Haziran 36

Haziran 36’dan önce yıllık ücretli izin yoktu. Tatil, turizm, kamp, otel gibi kavramlar hayatımıza bu büyük kalkışma ile girdi. Haftalık çalışma süresi 48 saatten 40 saate düşürüldü. Dahası için Araf’tan dönüldü…

Kendiliğinden, kendine güvenen ve kendini örgütleyen bir mücadele.  Sınıf kendi hükümetini kurdu ve taleplerini bildirdi.

http://www.h2okitap.com/portfolio/isci-sinifi-arafta-devrimin-kiyisinda-fransa-haziran36/


Koz_ic_kapak_02_K_yarim-640x350

Kahramanları olmayan roman: KÖZ

Kendi hayatına sahip çıkmak, kendi kaderine sahip olmaya çalışmak kahramanlık değil midir? Ne siyasetçilerin, ne askerin. ne bürokrasinin ne de işçi bürokrasisinin alın yazını karalamasına, geleceğini çizmesine izin vermemek yaşamın en büyük erdemi, ereği, amacı değil ta kendisidir.

http://www.h2okitap.com/portfolio/koz/


April-2015-IW


agit-prob


 

Sabotage – A Study in Industrial Conflict

sabotage_0anti-kapitalizm-Weakining-the-DamWeakening the Dam

 

A pamphlet put out by the Twin Cities IWW branch for the purpose of promoting the development of workplace organisers, based on their experiences of organising at work. It offers the sort of practical advice we could all be implementing in our own workplaces.

 


 


iranİran’da Devrim ve Karşı Devrim

Fedayiin, devlete karsı bir ölçüde muhalif tavır sergileyerek kendi çabalarını taktirle karsılayan çok sayıda genç insanın pasif desteğini kazanmıs olmakla birlikte, kendisini isçi hareketinin tamamen dısında bırakan bir strateji benimsemisti. Kırsal alanda gerilla savası ve ‘eylemli propaganda’ Tudeh geleneğinin ikameci siyasetini yeniden üretmekten baska bir sonuç doğurmadı. Tudeh, ‘ilerici burjuvazi’ ile küçük burjuvazinin toplumsal değisimde anahtar bir rol oynayabileceği öngörüsünde bulunmustu. Yeni sol ise, gerilla aktivistlerinin ve köylülerin benzer bir rol oynayabileceklerini ileri sürdü. Bunların her ikisi de hatalıydı: Kendi mücadelelerini baslatıp sürükleyen isçilerle grev dalgası patlak verdiğinde, olayları kavramak konusunda bir donanımdan yoksun olan ve olaylara müdahale etme sansı bulunmayan bu iki akımın ikisi de hareketin dısında kaldı.


diskinsesi

… Artık bizim için söz bitmiştir ve eylem zamanıdır. Karşımızda, rant için ormanları bile yağmalayacağını, cami bile yıkacağını açıkça söyleyen bir sermaye iktidarı vardır. Ve AKP iktidarının emeğe karşı, iş güvencemize karşı, çocuklarımıza karşı bu son saldırısının karşısında kimse durmasa da konfederasyonumuz için bu kavga onur kavgasıdır. Artık her sokak, her meydan, her işyeri bir direniş odağıdır. Bölgelerde toplantılarımız tamamlanmış, afişlerimiz, el ilanlarımız hazırlanmış, eylem planlarımız tamamlanmıştır. Bugün İstanbul ve Ankara’da başlattığımız bu mücadele süreci Kasım ayında ülkenin dört bir yanına yaygınlaştırılacak, her DİSK’li bir #Direnİşçi olacaktır…


THİNİTOVERBİR DAHA DÜŞÜN!     BASIMA HAZIRLANIYOR…

DOĞRUDAN EYLEM

Doğrudan eylemi, senin kontrol edebileceğin herhangi bir araç, taktik veya strateji olarak düşünebilirsin. Bunun anlamı, kullanılan taktiklerin doğrudan senin problemine çare olmasıdır. Dümdüzdür, basittir ve ona güvenebilirsin. Onun başarısı ya da yenilgisi düşüncenin ne kadar iyi olduğuna, onu ne kadar güçlü uyguladığına, problemine ne kadar uygun olduğuna bağlıdır.
Senin problemini düzelteceklerine söz veren birilerine oy vermek doğrudan eylem değildir. Grev, iş yavaşlatma, işyeri işgali doğrudan eylemdir. Senin durumuna sempati ve destek toplamak için medyaya duyurmaya çalıştığın sembolik eylemler doğrudan eylem değildir. Proteston için hangi taktiği kullandığın önemsizdir. Ama grev çadırında başka bir sendika, başka bir işyeri, başka bir milletten bir iş arkadaşınla direnmek doğrudan eylemdir.

fightingforourselves

FIGHTING FOR OURSELVES